Proč je pro nás dech tak důležitý a jak správně dýchat

Dech nás provází celý život, a proto ho považujeme jako samozřejmost. Víte ale, že existuje několik typů dechu, a že je důležitější než si mnozí myslí? Dýchání je proces, který zahrnuje výměnu plynů a to kyslíku a oxidu uhličitého. Tento proces známe jako dech. 

Víte ale, proč je pro nás tak důležitý?
Snižuje stres. Je známé, že dech snižuje stres. Už jste si někdy všimnuli sami na sobě, že když jste ve stresu, tak se váš dech změní a zrychlí se vám srdeční tep? A k tomu, abyste dosáhli správného rytmu vám dokáží pomoci i správná dechová cvičení., které zmírňují úzkost a jiné psychické problémy.

Dechové praktiky
Je důležité se nejprve poradit se svým lékařem, pokud vás trápí nějaká plicní onemocnění, aby vás informoval o tom, které techniky jsou pro vás nejvhodnější a bezpečné. 
A proč je vůbec dobré učit se dechovým praktikám? 

Proč je dýchání tak důležité

Zlepšují totiž:

  • pevnost vaší bránice
  • pomoc při dodání více vzduchu do plic
  • dechové cvičení pomáhají udržet pohyblivost plic a hrudní stěny

Naučte se dýchat zhluboka
Hluboký dech nám pomáhá zvládat stresové situace, a proto je dobré se naučit tu správnou techniku. Posaďte se, zavřete oči, uvolněte ramena a následně se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Vaše břicho by se tak mělo pohybovat dovnitř a ven.

Prodloužený výdech
Prodloužený dech nám pomáhá vytlačit veškerý zachycený vzduch, tudíž logicky při dalším nádechu máme více prostoru pro čerstvý vzduch. Zde platí technika dva a tři. Nadechněte se na dva počty a vydechněte na tři nebo čtyři.

Fyzická aktivita
Spousta lidí při cvičení a fyzické aktivitě špatně dýchá, což se projevuje dušností, a proto se mnozí fyzické aktivitě vyhýbají. Ta ale naopak může být prospěšná a existují fyzické techniky, které nám mohou pomoci.
A ty zahrnují:

 

  • Chůze 
  • Protahování 
  • Cvičení s vlastní váhou 
  • Tai chi 
  • Vodoléčba 
  • Břišní dýchání
  • Ranní dýchání

Víte ale, že existuje několik typů dechu? Mezi ty základní patří:

Hrudní dýchání
Tento druh dýchání využívá sekundární svaly v horní části hrudníku. Hrudní dýchání je často využíváno v situacích, kdy se fyzicky namáháme. A to zejména při sportu jako je třeba sprint nebo závod. Během stresu hrudní dýchání může spíše škodit než být prospěšně, a to proto že může ve finále vést k napjatým krčním a ramenním svalům nebo bolesti hlavy.

Neberme dech jen jako samozřejmost

Diafragmatické dýchání
Co se týká již zmiňovaného stresu, tak pro ten je nejvhodnější právě diafragmatické dýchání. To můžete procvičovat sami nebo s partnerem.
Diafragmatické dýchání je skvělý způsob, jak snížit stres. Chcete-li začít, vyzkoušejte níže uvedené cvičení sami nebo s partnerem.

A jak ho cvičit?
Položte se do pohodlné polohy, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech.
Zhluboka se nadechněte, nechte břicho, aby se zaplnilo vzduchem a uvolněně vydechněte.
Jednu ruku umístěte na břicho a druhou na horní část hrudníku. Zhluboka se nadechněte nosem, a poté opětovně nosem vydechněte.
Při nádechu se a výdechu se soustřeďte na posunutí dechu, abyste cítili vzestup a pokles dechu v břiše více než v hrudníku.
Znovu proveďte tři pomalé, hluboké nádechy a výdechy než se dech zpomalí a uvolní.

Je známé a ověřené, že tento typ dechu při stresových situacích pomáhá okamžitě.