Čištění v domácnosti

Čištění v domácnosti

Každý si přeji mít vždy čistou, uklizenou a voňavou domácnost. To není vůbec snadný úkol, protože každodenní provoz takové domácnosti vyžadují i pravidelný úklid a údržbu. Často se setkáváme s různými usazenými nečistotami a zápachem. S některými problémy si můžeme hravě pomoci sami, u některých je lepší se raději svěřit do rukou odborníků. Někdy bychom totiž nešetrnou manipulací mohli způsobit více škody než užitku.

drez

Ucpaný či zapáchající odpad

Často se stává, že především kuchyňský dřez je, lidově řečeno, cítit. Je to z toho důvodu, že se do něj ve zvýšené míře dostávají zbytky jídel po mytí nádobí. Mastnota také udělá své a nepříjemný zápach je na světě. Zkuste proti němu zabojovat jedlou sodou s octem. Stačí nasypat do odtoku jedlou sodu a zalít trochou octa. Po chvíli dřez propláchněte teplou vodu. Zápach by měl ustoupit. Pokud se dostanete do horší situace, kdy dřez nebo odtok v koupelně neodtéká, tak můžete zkusit zbytky v odpadu rozpustit. V drogerii lze běžně zakoupit hydroxid sodný. Pozor na kontakt s kůží či sliznicemi, je třeba mít ochranné pomůcky a postupovat opatrně. Nasypte do odpadu asi 50g hydroxidu a zalijte asi 250ml horké vody. Reakce vody a hydroxidu bývá bouřlivá. Po asi patnácti minutách propláchněte vodou. Pokud odpad stále nebude odtékat, pak je čas obrátit se na odporníky a čištění odpadů přenechat jim. Může být totiž problém přímo s potrubím.

uklid

Jiné zápachy v domácnosti

Často se v domácnostech objevuje zápach z lednice. S tímto problémem pomůže opět ocet. Stačí postříkat vnitřek lednice octem, chvíli počkat a pak dosucha umýt. Pokud by se zápach opakoval, pak je možné do lednice umístit rozkrojený citron nebo misku s trochou octa. Citron je schopný zápach pohltit. A pomůže i při čištění kuchyňského prkénka. Stačí ho důkladně potřít půlkou citronu a nechat chvíli působit.