Hrozba jménem tuky

Cukry, tuky a bílkoviny. Základní stavební materiál pro správnou funkci lidského těla. Celá problematika je sice složitější a museli bychom vše rozebrat více do hloubky, ovšem podstata je zkrátka taková. Jak je tedy možné, že například tuky a cukry jsou v dnešní době postaveny do pozice naprostých strašáků, které byste ze své stravy měli vyřadit v případě, že chcete být zdraví, fit a cítit se dobře. Dovoleny jsou maximálně potraviny, které na svých obalech propagují, že obsahují minimum tuku a jsou tedy nízkotučné. Mají ovšem protagonisti těchto radikálních kroků zcela pravdu anebo je vše trochu jinak? Pojďme se tedy společně podívat na skrytou pravdu o tucích!

Hranolky s kečupem

Základem, u kterého bychom měli začít je, že zde rozeznáváme tuky a tuky. Jedná se o nasycené mastné kyseliny, které se nacházejí například v živočišných tucích a palmovém oleji, a o nenasycené mastné kyseliny, které bývají označovány jako zdravé tuky, jejichž přítomnost můžeme hledat v olivovém oleji, avokádu, kokosovém oleji a dalších. Zdravé tuky se od těch nezdravých liší hlavně v dopadu na lidské zdraví, tedy na přibývání na váze a v zanášení cév nezdravým cholesterolem.

Dalším pojmem, který v oblasti tuků můžeme zaznamenat, jsou trans mastné kyseliny, které jsou považovány za vůbec nejhorší možnost tuků, které se můžou v naší stravě vyskytovat. Nalezneme je hlavně v potravě z fastfoodů, tedy ve smažených potravinách typu hranolek, koblih a dalších, v pečivových potravinách, obzvláště tedy v těch dopékaných.

avokádo s chlebem

Zdravé tuky jsou naopak pro naše tělo naprosto nezbytné. V odborných studiích dokonce narazíme na informaci, že u sportovců a aktivních lidí s velkým energetickým výdejem by tuky měly tvořit až 35 % denního příjmu. Tyto tuky jsou nezbytné pro správnou funkci našeho srdce, pro práci mozku, pro správný vývoj i celkovou funkci našeho těla. Při radikálních dietách, k nimž se velice často uchylují lidé, kteří chtějí impulzivně a rychle zhubnout a nemají povědomí o zdravém stravování, dochází k vyřazování i těchto tuků. Ve finále ovšem stejně tělo přebere kontrolu a začne si tyto tuky samo vynucovat. Při snaze zhubnout nějaké ty kilogramy a být fit je tak nezbytností dbát na pestrou a vyváženou stravu, která pokryje veškeré potřeby našeho těla. Nízkotučným výrobkům se raději v regálech obchodů z dálky vyhýbejte, protože ve finále napáchají mnohem více škody než jejich plnohodnotní příbuzní. Tyto produkty jsou totiž navíc velice často doplněny o cukry, nejrůznější sirupy, konzervanty a další chemická dochucovadla.