Není půjčka jako půjčka

Když si člověk potřebuje půjčit peníze, aby si za ně pořídil nějakou hloupost, ne-li přímo „píp“, nemusí se dlouho rozmýšlet, od koho si půjčí. Protože ať přijme peníze od kohokoliv, dopadne to s velkou pravděpodobností špatně. Rozfofruje je za ony hlouposti a až jednou zákonitě přijde čas dluh splatit, skončí to pravděpodobně exekutorem.
dům a procenta

A pokud už se takový jedinec rozmýšlet musí, pak nejednou jedině nad tím, kdo mu půjčí – protože ti, kdo nabízejí finanční injekce, nejsou vesměs žádní hlupáci a na podobné výstřelky jen tak bez záruk nepůjčí. Protože kdyby půjčili, už by ty peníze nejspíš nikdy neviděli a neměli by co půjčovat.

Ovšem pokud si člověk potřebuje naléhavě půjčit na něco smysluplného, uvažovat by nad takovou půjčkou měl. Aby si zvolil to, co nejlépe odpovídá jeho potřebám a na co má také reálnou šanci dosáhnout.
dvojice s obrazem

Byl by třeba lepší ? A v čem se tyto dvě věci vlastně liší? A v čem se liší půjčky od bank od těch od nebankovních společností?

Nevíte-li, vězte, že:


a) U hypotéčního úvěru se musíte za půjčené peníze zaručit nemovitostí a tyto peníze pak použít na něco související s bydlením, třeba na rekonstrukci, koupi či stavbu nemovitosti. Člověk tu platí vcelku nízký úrok a nejednou může velké částky i dlouho splácet.


b) U spotřebitelského úvěru stačí pouze doložit příjmy, nemovitý majetek zastavovat netřeba, není nutno ani sdělovat, na co budou půjčené peníze použity. Jedná se tu však vesměs jen o nižší částky, jež musí být splaceny v kratší lhůtě a obvykle s vyšším úrokem.

Že vám nevyhovuje ani jedna z těchto možností? Že byste potřebovali více peněz na delší dobu, ovšem současně s oním přijatelnějším úrokem a bez nutnosti dokládat příjem, vysvětlovat problémy s platbami v minulosti či účel, na jaký mají být tyto peníze použity?

Pak se můžete jít klouzat. Anebo zvolit „třetí cestu“ jménem americká hypotéka. Ta v sobě skrývá přednosti obou výše zmíněných finančních produktů. Zastavujete při ní nemovitost, díky čemuž dostanete i mnoho peněz, nízký úrok i možnost splácet dlouhodobě, ovšem zároveň můžete tyto peníze použít na cokoliv, co vás jenom napadne.

Americká hypotéka tak má jen jednu jedinou nevýhodu shodnou s předchozími finančními produkty. A to tu, že ji budete muset v termínu (nebo z vlastní vůle i předčasně bez sankcí) zase vrátit.