Být či nebýt podnikatelem?

Na začátku by si každý měl uvědomit, jestli má předpoklady a dispozice k tomu stát se podnikatelem. V této sféře na každého čeká spousta nástrah, starostí a odpovědnosti. Ne vždy se také podnikání zdaří a každou chvíli se setkáváme se spoustou firem, které neustáli krizi a zanikli. Být soukromníkem obnáší mimo jiné i konat rozhodnutí, která jsou nevratná, a musíme se smířit s případnými následky, ke kterým povedou. Ne každý tohle dovede ustát.
ruka s modrou fixou
Říká se, že na začátku má být vždy zpracovaný zakladatelský rozpočet. Nikdy do něj ale nelze zahrnout všechny výdaje, které nás v praxi potkají.  Odhadovat je můžeme jen ztěžka a vnější faktory, které nás mohou během provozování živnosti potkat a ovlivnit je, nikdo předem neodhadne. Často se pak stává, že náklady jsou vyšší, než se na začátku předpokládalo a tím vzniká první krize, kterou je třeba ustát a úspěšně řešit. A právě zde přichází zásadní otázka – dokážu to? Mám dostatečné prostředky k tomu, abych případnou krizi ustál? A co vše může tato krize způsobit nejen s chodem firmy, ale s životem mým a mé rodiny?
Nejen z těchto důvodu zůstane vždy být zaměstnancem pohodlnější a bezpečnější forma výdělku. Máte jistou mzdu, tedy pokud pracujete v dostatečně prosperující firmě na to, aby Vám tuto jistotu mohla dopřát, ale to už je jiný příběh. Odpracujete si svůj stanovený počet hodin a ve většině případů za sebou můžete zavřít dveře a jít s čistou hlavou domů. V životě podnikatele se tohle však neděje. Není zákonem stanovena ani maximální délka pracovní doby, nemáte ani příplatky za práci ve svátek, ani za práci v noci.
vyvažování na lžíci
Lákadlem často bývá právě samostatnost a nezávislost podnikatele, možnost samostatného rozhodování a vlastní organizace pracovní doby. Otázkou však je, jestli to všechny starosti, povinnosti, a ztráta volného času dovede vyvážit a vykompenzovat? To už musí každý zvážit sám. Jak se ale říká – odvážnému štěstí přeje, a i takových je mezi námi stále potřeba.