Jakou může mít podobu vysavač do bazénu

Mít na zahradě bazén není nemožné, někdy postačí docela malá kruhová nadzemní nádrž, pro osvěžení, relaxaci a zpestření volných letních dnů. Každý bazén však vyžaduje údržbu, i ty malé průměry a dokonce i vířivky. Nelze tu sice aplikovat postup, jaký možná znáte z přírodních bazénů, kde lze nasadit vodní rostliny a plankton a a využít samočisticí schopnosti, jak to probíhá v jezerech, přehradách a řekách, a tak jsme u malých bazénků závislí na desinfekčních prostředcích buď chlorové chemie, nebo těch bezchlorových.

dno bazénu

K pravidelné údržbě bazénů patří i vysavač do bazénu. Existují tři základní typy těchto výrobků, buď mohou být plně automatické (robotické), poloautomatické anebo jde o ruční nástavce na stávající filtraci. Automatické systémy pohání integrovaná pohonná jednotka a mají i vlastní filtrační okruh, takže jsou zcela nezávislé na svém okolí, což je výhodné zejména tehdy, chcete-li ušetřit čas a energii. Robotické systémy se mohou vpustit do bazénu i přes noc a ráno je bazén připravený ke koupání.

pohled do bazénu

Poloautomaty již nejsou na tom tak dobře z hlediska preciznosti vysávání, robot totiž zaznamenává veškerý pohyb po dně a registruje místa, kde již vysával, takže je jeho pohyb efektivní – nikde nevysává dvakrát a nejsou místa, kam by se nedostal. U poloautomatů je pohyb zcela náhodný.

Velmi dobře jsou na tom ovšem ruční nástavce, jsou to sice „primitivní“ nástroje, v podstatě vysávací hubice připojené k vaší filtraci, ale je zcela na vás, jak s nimi budete zacházet. Pokud budete pečliví a důslední, efektivita může být stoprocentní, a to za cenu jen pár desítek až stovek korun, zatímco za robotický stroj zaplatíte desítky tisíc korun. Ruční vysavače vám také pomohou zlepšit fyzickou kondici, je to totiž velmi prospěšný pohyb pro většinu svalových skupin, pro náš lymfatický a imunitní systém.