Pojištěný jsem byl vždy, ale…

O našincích je dobře známo, že si často neděláme zrovna moc starostí s tím, jak žijeme. A že žijeme často i vysloveně nezdravě. A proč o svou tělesnou schránku víc nedbáme? Jednoduše proto, že víme, že když něco není ideální, zajdeme k doktorovi a ten se postará. A my na tuto skutečnost zase můžeme hřešit.

Jenže jakkoliv máme obvykle to štěstí, že máme k dispozici praktického lékaře, dentistu nebo aspoň lékařskou pohotovost a v případě potřeby i nějaké ty lékaře-specialisty, a jakkoliv je naší výhodou i to, že je nám mnoho druhů lékařské pomoci poskytováno takzvaně na zdravotní pojišťovnu, tedy zadarmo nebo se zvladatelným doplatkem, není naše situace natolik dokonalá, abychom mohli považovat naše zdravotnictví za něco skvělého.

vysypané léky

Nebudu se při tom navážet do doktorů nebo sestřiček, případně ostatního zdravotnického personálu. Tito lidé, kteří nám pomáhají navracet naše pochroumané zdraví, jsou z mého úhlu pohledu skvělí a nemám jim co vytknout, protože jsem v jejich řadách nikdy nepotkal někoho, kdo by si jakoukoliv kritiku zasloužil. A to není žádné pochlebování, protože tento článek vychází anonymně a nikdo ze zdravotníků se tak nedozví, kdo si je to tady pochvaluje. Takže by mi lživá chvála neprospěla.

Navážet se ale budu do toho, jak to u nás funguje. A jsem přesvědčen, že mám proč. Platím si totiž zdravotní pojištění od chvíle, kdy u nás zdravotní pojišťovny vznikly, a už předtím si na to strhával z mých daní peníze minulý režim. A ani nechci vědět, kolik že jsem to zdravotní pojišťovně za ty desítky let zaplatil. A čeho jsem se za to dočkal?

zubní péče

Třeba toho, že už jsem v posledních dvou letech zaplatil ze svého za zubní péči tolik, kolik vydělám skoro za půl roku. A to nevydělávám málo. Nebo toho, že když jsem utrpěl v cizině úraz, ani cestovní zdravotní pojištění nebylo nic platné a já tak musel na místě zaplatit z rozhodnutí asistenční služby vše ze svého a pak to doma čtvrt roku ze zdravotní pojišťovny složitě vymáhat. A to rozhodně není známkou toho, že by naše zdravotnictví bylo dokonalé. Když si zdravotní pojištění platit musím, zatímco zdravotní pojišťovna…