Cesta k čistější planetě

V poslední době jste se zajisté setkali s termíny jako je zero waste nebo minimalismus. Tyto pojmy mají poměrně hodně společného. Zero Waste znamená doslova nulový odpad. Lidé, kteří uznávají tento životní styl, se snaží co nejvíce minimalizovat odpad tvořený v domácnosti. Snaží se vyhnout přebytečným plastům a jednorázovým produktům a tím chránit nejen svoji peněženku, ale především planetu. Minimalismus je životní styl, jehož principem je nevlastnit příliš mnoho zbytečných věcí. Důležité je pořizovat si pouze takové věci, které vám dělají dlouhodobě radost, nebo užitek. Dostat přes minimalismus až k nulovému odpadu je poměrně dlouhá cesta. Pojďme se ale podívat, jak můžeme začít. I malé krůčky ušetří nejen naši planetu, ale také naši peněženku.  

Zero Waste

Nekupujte si balenou vodu 

Balená voda je poměrně drahá a platíte v podstatě především za obal, který je zbytečným kusem plastu a jde okamžitě po vypití do koše. Pořiďte si pěknou láhev na pití a vodu si noste s sebou v této láhvi.  

Pořiďte si látkové odličovací tampónky 

Ať už používáte make-up a líčení, nebo ne, je odličování a čištění pleti velmi důležité. Klasické odličovací tampónky jsou ale zbytečným odpadem. Každý den jich potřebujeme několik kusů. Pratelné bavlněné tampónky poslouží úplně stejně, jsou velmi příjemné, pěkné a můžete je používat, dokud se nerozpadnou. Vždy je stačí jen vyprat.  

Papírové kapesníky 

Papírové kapesníky se používají v podstatě posledních několik let. Dříve jsme naprosto běžně používali látkové pratelné kapesníky. Zkuste se k nim zase vrátit. Kapesníky vám nikdy nedojdou, vždy je máte po ruce a po použití je stačí pouze vyprat a vyžehlit. Navíc vám nehrozí že, se vám budou všude po bytě válet posmrkané papírové kapesníčky a také se vyhnete té nepříjemné situaci, kdy balíček papírových kapesníků vyperete spolu s černým prádlem.  

Slámky – brčka 

Slámky neboli brčka jsou v posledních letech velmi diskutované. Mnoho firem přechází z plastových brček na brčka papírová. Buďme upřímní, není to úplně příjemné olizovat papír. Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je brčko nepoužívat. Zvlášť pokud nejste malé dítě zvládnete zajisté pít i bez brčka. V případě že slámky na pití vyžadujete, existuje jejich ekologičtější varianta, a to brčka kovová nebo skleněná. 

Nakupujte v bezobalových obchodech 

Nákupem v bezobalových obchodech se vyhnete zbytečným plastům ve formě obalů. Pokud žádný takový bezobalový obchod v blízkosti nemáte, snažte se kupovat alespoň produkty ve větších baleních, které vám pomohou plast eliminovat. V některých obchodech a řeznictvích Vám dají například maso a uzeniny i do vámi přinesené krabičky a nemusíte tak používat jejich plastové sáčky a obaly.  

Bezobalový obchod

Používejte látkovou tašku a opakovatelné sáčky na zeleninu a ovoce 

Zde není co více dodat. Látková taška nebo nákupní košík vypadají mnohem lépe než igelitová taška. Navíc látková taška vám zabere velmi málo místa a můžete jí tak mít vždy u sebe.  

Každým z těchto kroků pomůže alespoň malinko naší planetě a zároveň vám ušetří nemalou finanční částku.