Dinosauři

Dinosauři žili na této planetě okolo 134 milionů let, asi před 250 miliony lety. Dnes zřejmě nejznámějším dinosaurem je Tyranosaurus Rex. Ve filmech s dinosauří tématikou bývá zpodobňován jako nejmocnější vládce tehdejšího světa a tím byl zřejmě i ve skutečnosti. Tyranosaurus žil na území dnešních Spojených států amerických, kde bylo nalezeno okolo 30 koster tohoto druhu. Podle výzkumů byl největším a nejmohutnějším predátorem. Se svou hmotností 6 000 kilogramů byl i nejtěžším masožravým dinosaurem.

Tyranosaurus Rex

Někteří býložraví dinosauři však byli mnohem větší a těžší než tento predátor. Jedním z největších suchozemských živočichů byl Brachiosaurus. V hojném množství se vyskytoval na území Portugalska a také v Africe. Mozek Brachiosaura byl v porovnání s jeho mohutným tělem velmi malý. Váhu jeho srdce však vědci odhadují okolo 200 kilogramů. Také Apatosaurus, který žil na území dnešní Severní Ameriky, patřil k velkým druhům dinosaurů. Stegosaurus, který je dobře zapamatovatelný pro své destičky zdobící mu hřbet, vážil okolo 4 000 kilogramů. Jeho vzhled může vést k domněnce, že šlo o velkého bojovníka. Stegosaurus byl však býložravec. 

Na území Argentiny žil býložravec se svými trny vedoucími od krku až k ocasu, Amargasaurus Cazauí. Jako obranu proti nepřátelům používal svůj silný ocas. Menším druhem dinosaura dorůstající výšky 2 metrů byl Velociraptor. Tento dravý dinosaurus žil před 74 miliony lety. Jeho pozůstatky byly nalezeny na území dnešního Mongolska. Známý je fanouškům filmu Jurský svět, kde byl ztvárněn jako velice inteligentní druh. Dalším druhem masožravého dinosaura byl Dilophosaurus měřící okolo 7 metrů. 

Pterodactyl

K létajícím druhům dinosaurů patřili třeba Pterodactyl nebo Archeopteryx. Oba žili na území dnešního Německa. Pterodactylovo rozpětí křídel prý dosahovalo 2 metrů. Archeopteryx byl menšího vzrůstu s menším rozpětím. Mezi rod mořských plazů patřil dravý Mososaurus žijící v mořích Evropy. Z rodu dinosaurů zůstal na Zemi pouze jeden druh a tím jsou ptáci.