Zdravý životní styl – základní body

V tomto článku najdete vybrané základní body, které byste měli dodržovat, pokud chcete začít žít zdravě. Není to nic extra těžkého, ovšem nějaké to odříkání a změny ve vašem životě to nejspíše chtít bude. Ovšem každé odříkání vám časem přinese ovoce.

Začneme tím nejdůležitějším, a to je spánek. Vědci uvádějí, že dospělý člověk by měl naspat alespoň 8 hodin. Těchto 8 hodin se uvádí, jako takový průměr pro dospělého člověka. Staří lidé nad 70let by toho měli samozřejmě naspat trochu více. Všechny tyto vědecké pokusy jsou skvělým ukazatelem toho, jak by to mělo být, ale myslím si, že každý z nás nejlépe ví, kolik hodin potřebuje, aby mu bylo dobře. Ale nemyslím tím spánek 12 hodin denně, abyste se cítili vyspale. Musíte najít nějakou mez mezi tím být ospalý a přespalý. V dnešní době si můžete pomoci i novými technologiemi, například hodinky, které vám monitorují kvalitu vašeho spánku a pomůžou vám ukázat, kolik hodin spánku tedy potřebujete. Někomu například stačí spát pouze 6-7 hodin.  Zaměřte se tedy na váš spánek a dopřejte si ho. Kvalitní spánek je základ zdravého životního stylu.

jablka na stromě

Dalším důležitým bodem je strava a pitný režim. Začneme pitným režimem. Uvádí se, že na každých 15kg vaší hmotnosti, byste měli vypít 0,5l vody. Hovořím tu o všem o čisté pitné vodě, nikoli o slazených limonádách a minerálkách, v této hodnotě je započtena i voda, kterou přijmete v potravinách a jídle. Tato hodnota 0,5l na 15kg vaší hmotnosti je uvedena pro člověka, jehož tělo je v klidu. To znamená bez sportovních aktivit. Samozřejmě pokud jste sportovec, doporučená denní dávka bude určitě vyšší. Pro vyšší příjem zdravých látek doporučuji do vody vhodit nějaké bylinky, nebo ovoce, ale nic na bázi umělých barviv nebo cukrů. Věřím, že každý z nás využívá internet a může si kdykoliv cokoliv přečíst, ale pozor, někdy tam najdeme také pořádné nesmysly, tudíž doporučuji využívat zdravý selský rozum J. No a co se stravy týče, základem jsou ovoce a zelenina, nejlépe vypěstované na zahrádce, nebo varianta bio, dále dostatečné bílkoviny a sacharidy, zdravé tuky apod.

Relax na pohovce

O stravě by se dalo samozřejmě diskutovat dlouho. Dle mého názoru by člověk měl jíst všechno, ale v menších dávkách. Tělo si samo řekne, na co má chuť.  Ale je důležité svému tělu naslouchat. Pokud má někdo stále chuť na sladké, což jsem třeba já, je to spíše moje mlsnost, než potřeba mého těla. Tudíž naslouchejte svému tělu opravdu pořádně a využijte svůj rozum. Přemýšlejte, když jíte a co jíte. Jezte pomalu a hodně kousejte, protože mozek po 20 minutách jídla vyšle signál, že je tělo najedené.  Dále ze své zkušenosti doporučuji při jídle nepít vodu, aby tělo mohlo v klidu trávit a potraviny vám neplavali v těle ve vodě. Posledním a také velice důležitým bodem je klid. Buďte v klidu a nestresujte se. Vím, že je to v této době opravdu těžké, ale je to pro vás to nejlepší co můžete udělat. Dejte si odpočinek od sociálních sítí a jděte se raději projít někam do přírody. Udělá to vašemu tělo dobře a budete tak v klidu. Myslete na sebe a mějte se rádi!